E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
druddelen zerknittern, knuddeln, knittern (D) – froisser, fourrer, cajoler (F) – to crumple (E)
Stammformen druddelendruddeltgedruddelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echdruddelen
dudruddels
hien/si,hatt/etdruddelt
mirdruddelen
dirdruddelt
sidruddelen
Pass compos
echhugedruddelt
duhuesgedruddelt
hien/si,hatt/ethuetgedruddelt
mirhugedruddelt
dirhuttgedruddelt
sihugedruddelt
Plus-que-parfait
echhatgedruddelt
duhasgedruddelt
hien/si,hatt/ethatgedruddelt
mirhategedruddelt
dirhatgedruddelt
sihategedruddelt
Modale Futur I
echwäert druddelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert gedruddelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdruddelen
dugéifsdruddelen
hien/si,hatt/etgéifdruddelen
mirgéifendruddelen
dirgéiftdruddelen
sigéifendruddelen
Conditionnel pass compos
echhttgedruddelt
duhssgedruddelt
hien/si,hatt/ethttgedruddelt
mirhättegedruddelt
dirhttgedruddelt
sihättegedruddelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdruddel!
Plurieldruddelt!
gedruddelt
druddelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgigedruddelt
dugëssgedruddelt
hie/si,hatt/etgëttgedruddelt
mirgigedruddelt
dirgittgedruddelt
sigigedruddelt
Pass compos
echsigedruddelt ginn
dubassgedruddelt ginn
hien/si,hatt/etassgedruddelt ginn
mirsigedruddelt ginn
dirsiddgedruddelt ginn
sisigedruddelt ginn
Plus-que-parfait
echwargedruddelt ginn
duwaarsgedruddelt ginn
hien/si,hatt/etwargedruddelt ginn
mirwaregedruddelt ginn
dirwaartgedruddelt ginn
siwaregedruddelt ginn
Modale Futur I
echwäert gedruddelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gedruddelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gedruddelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gedruddelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier gedruddelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verdruddelenzerdruddelen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles