E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
beducksen begaunern (D) – rouler, arnaquer (F) – to con so. (E)
Stammformen beducksenbeduckstbeduckst
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Prefigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten beduxen, bedupsen
Indikativ Aktiv
Present
echbeducksen
dubeducks
hien/si,hatt/etbeduckst
mirbeducksen
dirbeduckst
sibeducksen
Pass compos
echhubeduckst
duhuesbeduckst
hien/si,hatt/ethuetbeduckst
mirhubeduckst
dirhuttbeduckst
sihubeduckst
Plus-que-parfait
echhatbeduckst
duhasbeduckst
hien/si,hatt/ethatbeduckst
mirhatebeduckst
dirhatbeduckst
sihatebeduckst
Modale Futur I
echwäert beducksen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert beduckst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeducksen
dugéifsbeducksen
hien/si,hatt/etgéifbeducksen
mirgéifebeducksen
dirgéiftbeducksen
sigéifebeducksen
Conditionnel pass compos
echhttbeduckst
duhssbeduckst
hien/si,hatt/ethttbeduckst
mirhättebeduckst
dirhttbeduckst
sihättebeduckst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeducks!
Plurielbeduckst!
beduckst
beducksen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgibeduckst
dugëssbeduckst
hie/si,hatt/etgëttbeduckst
mirgibeduckst
dirgittbeduckst
sigibeduckst
Pass compos
echsibeduckst ginn
dubassbeduckst ginn
hien/si,hatt/etassbeduckst ginn
mirsibeduckst ginn
dirsiddbeduckst ginn
sisibeduckst ginn
Plus-que-parfait
echwarbeduckst ginn
duwaarsbeduckst ginn
hien/si,hatt/etwarbeduckst ginn
mirwarebeduckst ginn
dirwaartbeduckst ginn
siwarebeduckst ginn
Modale Futur I
echwäert beduckst ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert beduckst gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif beduckst
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif beduckst ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier beduckst ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles