E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duuschten einen trinken (D) – boire un coup (F) – to have a pint (E)
Stammformen duuschtenduuschtgeduuscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echduuschten
duduutschts
hien/si,hatt/etduuscht
mirduuschten
dirduuscht
siduuschten
Pass compos
echhugeduuscht
duhuesgeduuscht
hien/si,hatt/ethuetgeduuscht
mirhugeduuscht
dirhuttgeduuscht
sihugeduuscht
Plus-que-parfait
echhatgeduuscht
duhasgeduuscht
hien/si,hatt/ethatgeduuscht
mirhategeduuscht
dirhatgeduuscht
sihategeduuscht
Futur I
echwäert duuschten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geduuscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduuschten
dugéifsduuschten
hien/si,hatt/etgéifduuschten
mirgéifenduuschten
dirgéiftduuschten
sigéifenduuschten
Conditionnel Pass compos
echhttgeduuscht
duhssgeduuscht
hien/si,hatt/ethttgeduuscht
mirhättegeduuscht
dirhttgeduuscht
sihättegeduuscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierduuscht!
Plurielduuscht!
geduuscht
duuschten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeduuscht
dugëssgeduuscht
hie/si,hatt/etgëttgeduuscht
mirgigeduuscht
dirgittgeduuscht
sigigeduuscht
Pass compos
echsigeduuscht ginn
dubassgeduuscht ginn
hien/si,hatt/etassgeduuscht ginn
mirsigeduuscht ginn
dirsiddgeduuscht ginn
sisigeduuscht ginn
Plus-que-parfait
echwargeduuscht ginn
duwaarsgeduuscht ginn
hien/si,hatt/etwargeduuscht ginn
mirwaregeduuscht ginn
dirwaartgeduuscht ginn
siwaregeduuscht ginn
Futur I
echwäert geduuscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geduuscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geduuscht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geduuscht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geduuscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles