E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verebben verebben (D)diminuer (F)to ebb away (E)
Stammformen verebbenverebbtverebbt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverebben
duverebbs
hien/si,hatt/etverebbt
mirverebben
dirverebbt
siverebben
Pass compos
echsiverebbt
dubassverebbt
hien/si,hatt/etassverebbt
mirsiverebbt
dirsiddverebbt
sisiverebbt
Plus-que-parfait
echwarverebbt
duwaarsverebbt
hien/si,hatt/etwarverebbt
mirwareverebbt
dirwaartverebbt
siwareverebbt
Futur I
echwäert verebben
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verebbt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverebben
dugéifsverebben
hien/si,hatt/etgéifverebben
mirgéifeverebben
dirgéiftverebben
sigéifeverebben
Conditionnel Pass compos
echwierverebbt
duwiersverebbt
hien/si,hatt/etwierverebbt
mirwiereverebbt
dirwiertverebbt
siwiereverebbt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverebb!
Plurielverebbt!
verebbt
verebben
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
Problem: bs/bt wird nicht zu ps/pt
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles