E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ecartéieren entfernen (D) – écarter (F)
Stammformen ecartéierenecartéiertecartéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echecartéieren
duecartéiers
hien/si,hatt/etecartéiert
mirecartéieren
direcartéiert
siecartéieren
Passé composé
echhunnecartéiert
duhuesecartéiert
hien/si,hatt/ethuetecartéiert
mirhunnecartéiert
dirhuttecartéiert
sihunnecartéiert
Plus-que-parfait
echhatecartéiert
duhasecartéiert
hien/si,hatt/ethatecartéiert
mirhatenecartéiert
dirhatecartéiert
sihatenecartéiert
Futur I
echwäert ecartéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ecartéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifecartéieren
dugéifsecartéieren
hien/si,hatt/etgéifecartéieren
mirgéifenecartéieren
dirgéiftecartéieren
sigéifenecartéieren
Conditionnel Passé composé
echhättecartéiert
duhässecartéiert
hien/si,hatt/ethättecartéiert
mirhättenecartéiert
dirhättecartéiert
sihättenecartéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierecartéier!
Plurielecartéiert!
ecartéiert
ecartéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnecartéiert
dugëssecartéiert
hie/si,hatt/etgëttecartéiert
mirginnecartéiert
dirgittecartéiert
siginnecartéiert
Passé composé
echsinnecartéiert ginn
dubassecartéiert ginn
hien/si,hatt/etassecartéiert ginn
mirsinnecartéiert ginn
dirsiddecartéiert ginn
sisinnecartéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarecartéiert ginn
duwaarsecartéiert ginn
hien/si,hatt/etwarecartéiert ginn
mirwarenecartéiert ginn
dirwaartecartéiert ginn
siwarenecartéiert ginn
Futur I
echwäert ecartéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ecartéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ecartéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ecartéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ecartéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles