E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
echangéieren auswechseln (D)échanger (F)to exchange (E)
Stammformen echangéierenechangéiertechangéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echechangéieren
duechangéiers
hien/si,hatt/etechangéiert
mirechangéieren
direchangéiert
siechangéieren
Passé composé
echhunnechangéiert
duhuesechangéiert
hien/si,hatt/ethuetechangéiert
mirhunnechangéiert
dirhuttechangéiert
sihunnechangéiert
Plus-que-parfait
echhatechangéiert
duhasechangéiert
hien/si,hatt/ethatechangéiert
mirhatenechangéiert
dirhatechangéiert
sihatenechangéiert
Futur I
echwäert echangéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert echangéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifechangéieren
dugéifsechangéieren
hien/si,hatt/etgéifechangéieren
mirgéifenechangéieren
dirgéiftechangéieren
sigéifenechangéieren
Conditionnel Passé composé
echhättechangéiert
duhässechangéiert
hien/si,hatt/ethättechangéiert
mirhättenechangéiert
dirhättechangéiert
sihättenechangéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierechangéier!
Plurielechangéiert!
echangéiert
echangéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnechangéiert
dugëssechangéiert
hie/si,hatt/etgëttechangéiert
mirginnechangéiert
dirgittechangéiert
siginnechangéiert
Passé composé
echsinnechangéiert ginn
dubassechangéiert ginn
hien/si,hatt/etassechangéiert ginn
mirsinnechangéiert ginn
dirsiddechangéiert ginn
sisinnechangéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarechangéiert ginn
duwaarsechangéiert ginn
hien/si,hatt/etwarechangéiert ginn
mirwarenechangéiert ginn
dirwaartechangéiert ginn
siwarenechangéiert ginn
Futur I
echwäert echangéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert echangéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif echangéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif echangéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier echangéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles