E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vereedegen vereidigen (D)assermenter (F)to inaugurate (E)
Stammformen vereedegenvereedegtvereedegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvereedegen
duvereedegs
hien/si,hatt/etvereedegt
mirvereedegen
dirvereedegt
sivereedegen
Pass compos
echhuvereedegt
duhuesvereedegt
hien/si,hatt/ethuetvereedegt
mirhuvereedegt
dirhuttvereedegt
sihuvereedegt
Plus-que-parfait
echhatvereedegt
duhasvereedegt
hien/si,hatt/ethatvereedegt
mirhatevereedegt
dirhatvereedegt
sihatevereedegt
Futur I
echwäert vereedegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vereedegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvereedegen
dugéifsvereedegen
hien/si,hatt/etgéifvereedegen
mirgéifevereedegen
dirgéiftvereedegen
sigéifevereedegen
Conditionnel Pass compos
echhttvereedegt
duhssvereedegt
hien/si,hatt/ethttvereedegt
mirhättevereedegt
dirhttvereedegt
sihättevereedegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervereedeg!
Plurielvereedegt!
vereedegt
vereedegen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgivereedegt
dugëssvereedegt
hie/si,hatt/etgëttvereedegt
mirgivereedegt
dirgittvereedegt
sigivereedegt
Pass compos
echsivereedegt ginn
dubassvereedegt ginn
hien/si,hatt/etassvereedegt ginn
mirsivereedegt ginn
dirsiddvereedegt ginn
sisivereedegt ginn
Plus-que-parfait
echwarvereedegt ginn
duwaarsvereedegt ginn
hien/si,hatt/etwarvereedegt ginn
mirwarevereedegt ginn
dirwaartvereedegt ginn
siwarevereedegt ginn
Futur I
echwäert vereedegt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vereedegt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif vereedegt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif vereedegt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier vereedegt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles