E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
veredel-en veredeln (D)affiner, amender (F)to cultivate/ennoble (E)
Stammformen veredel-enveredel-tveredel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echveredel-en
duveredel-s
hien/si,hatt/etveredel-t
mirveredel-en
dirveredel-t
siveredel-en
Pass compos
echhuveredel-t
duhuesveredel-t
hien/si,hatt/ethuetveredel-t
mirhuveredel-t
dirhuttveredel-t
sihuveredel-t
Plus-que-parfait
echhatveredel-t
duhasveredel-t
hien/si,hatt/ethatveredel-t
mirhateveredel-t
dirhatveredel-t
sihateveredel-t
Futur I
echwäert veredel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veredel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifveredel-en
dugéifsveredel-en
hien/si,hatt/etgéifveredel-en
mirgéifeveredel-en
dirgéiftveredel-en
sigéifeveredel-en
Conditionnel Pass compos
echhttveredel-t
duhssveredel-t
hien/si,hatt/ethttveredel-t
mirhätteveredel-t
dirhttveredel-t
sihätteveredel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierveredel!
Plurielveredel-t!
veredel-t
veredel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiveredel-t
dugëssveredel-t
hie/si,hatt/etgëttveredel-t
mirgiveredel-t
dirgittveredel-t
sigiveredel-t
Pass compos
echsiveredel-t ginn
dubassveredel-t ginn
hien/si,hatt/etassveredel-t ginn
mirsiveredel-t ginn
dirsiddveredel-t ginn
sisiveredel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarveredel-t ginn
duwaarsveredel-t ginn
hien/si,hatt/etwarveredel-t ginn
mirwareveredel-t ginn
dirwaartveredel-t ginn
siwareveredel-t ginn
Futur I
echwäert veredel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veredel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif veredel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif veredel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier veredel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
vereedelen?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles