E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verëffentlechen veröffentlichen (D)publier (F)
Stammformen verëffentlechenverëffentlechtverëffentlecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverëffentlechen
duverëffentlechs
hien/si,hatt/etverëffentlecht
mirverëffentlechen
dirverëffentlecht
siverëffentlechen
Passé composé
echhuverëffentlecht
duhuesverëffentlecht
hien/si,hatt/ethuetverëffentlecht
mirhuverëffentlecht
dirhuttverëffentlecht
sihuverëffentlecht
Plus-que-parfait
echhatverëffentlecht
duhasverëffentlecht
hien/si,hatt/ethatverëffentlecht
mirhateverëffentlecht
dirhatverëffentlecht
sihateverëffentlecht
Futur I
echwäert verëffentlechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verëffentlecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverëffentlechen
dugéifsverëffentlechen
hien/si,hatt/etgéifverëffentlechen
mirgéifeverëffentlechen
dirgéiftverëffentlechen
sigéifeverëffentlechen
Conditionnel Passé composé
echhättverëffentlecht
duhässverëffentlecht
hien/si,hatt/ethättverëffentlecht
mirhätteverëffentlecht
dirhättverëffentlecht
sihätteverëffentlecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverëffentlech!
Plurielverëffentlecht!
verëffentlecht
verëffentlechen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverëffentlecht
dugëssverëffentlecht
hie/si,hatt/etgëttverëffentlecht
mirgiverëffentlecht
dirgittverëffentlecht
sigiverëffentlecht
Passé composé
echsiverëffentlecht ginn
dubassverëffentlecht ginn
hien/si,hatt/etassverëffentlecht ginn
mirsiverëffentlecht ginn
dirsiddverëffentlecht ginn
sisiverëffentlecht ginn
Plus-que-parfait
echwarverëffentlecht ginn
duwaarsverëffentlecht ginn
hien/si,hatt/etwarverëffentlecht ginn
mirwareverëffentlecht ginn
dirwaartverëffentlecht ginn
siwareverëffentlecht ginn
Futur I
echwäert verëffentlecht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verëffentlecht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verëffentlecht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verëffentlecht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verëffentlecht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles