E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
effiléieren zerfasern, zwirbeln (D) – effiler (F)
Stammformen effiléiereneffiléierteffiléiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echeffiléieren
dueffiléiers
hien/si,hatt/eteffiléiert
mireffiléieren
direffiléiert
sieffiléieren
Passé composé
echhunneffiléiert
duhueseffiléiert
hien/si,hatt/ethueteffiléiert
mirhunneffiléiert
dirhutteffiléiert
sihunneffiléiert
Plus-que-parfait
echhateffiléiert
duhaseffiléiert
hien/si,hatt/ethateffiléiert
mirhateneffiléiert
dirhateffiléiert
sihateneffiléiert
Futur I
echwäert effiléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert effiléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifeffiléieren
dugéifseffiléieren
hien/si,hatt/etgéifeffiléieren
mirgéifeneffiléieren
dirgéifteffiléieren
sigéifeneffiléieren
Conditionnel Passé composé
echhätteffiléiert
duhässeffiléiert
hien/si,hatt/ethätteffiléiert
mirhätteneffiléiert
dirhätteffiléiert
sihätteneffiléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliereffiléier!
Plurieleffiléiert!
effiléiert
effiléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginneffiléiert
dugësseffiléiert
hie/si,hatt/etgëtteffiléiert
mirginneffiléiert
dirgitteffiléiert
siginneffiléiert
Passé composé
echsinneffiléiert ginn
dubasseffiléiert ginn
hien/si,hatt/etasseffiléiert ginn
mirsinneffiléiert ginn
dirsiddeffiléiert ginn
sisinneffiléiert ginn
Plus-que-parfait
echwareffiléiert ginn
duwaarseffiléiert ginn
hien/si,hatt/etwareffiléiert ginn
mirwareneffiléiert ginn
dirwaarteffiléiert ginn
siwareneffiléiert ginn
Futur I
echwäert effiléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert effiléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif effiléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif effiléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier effiléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles