E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
veréieren verehren (D)honorer (F)
Stammformen veréierenveréiertveréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echveréieren
duveréiers
hien/si,hatt/etveréiert
mirveréieren
dirveréiert
siveréieren
Passé composé
echhuveréiert
duhuesveréiert
hien/si,hatt/ethuetveréiert
mirhuveréiert
dirhuttveréiert
sihuveréiert
Plus-que-parfait
echhatveréiert
duhasveréiert
hien/si,hatt/ethatveréiert
mirhateveréiert
dirhatveréiert
sihateveréiert
Futur I
echwäert veréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifveréieren
dugéifsveréieren
hien/si,hatt/etgéifveréieren
mirgéifeveréieren
dirgéiftveréieren
sigéifeveréieren
Conditionnel Passé composé
echhättveréiert
duhässveréiert
hien/si,hatt/ethättveréiert
mirhätteveréiert
dirhättveréiert
sihätteveréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierveréier!
Plurielveréiert!
veréiert
veréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiveréiert
dugëssveréiert
hie/si,hatt/etgëttveréiert
mirgiveréiert
dirgittveréiert
sigiveréiert
Passé composé
echsiveréiert ginn
dubassveréiert ginn
hien/si,hatt/etassveréiert ginn
mirsiveréiert ginn
dirsiddveréiert ginn
sisiveréiert ginn
Plus-que-parfait
echwarveréiert ginn
duwaarsveréiert ginn
hien/si,hatt/etwarveréiert ginn
mirwareveréiert ginn
dirwaartveréiert ginn
siwareveréiert ginn
Futur I
echwäert veréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif veréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif veréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier veréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
éieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles