E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vereinfachen vereinfachen (D)simplifier (F)
Stammformen vereinfachenvereinfachtvereinfacht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvereinfachen
duvereinfachs
hien/si,hatt/etvereinfacht
mirvereinfachen
dirvereinfacht
sivereinfachen
Pass compos
echhuvereinfacht
duhuesvereinfacht
hien/si,hatt/ethuetvereinfacht
mirhuvereinfacht
dirhuttvereinfacht
sihuvereinfacht
Plus-que-parfait
echhatvereinfacht
duhasvereinfacht
hien/si,hatt/ethatvereinfacht
mirhatevereinfacht
dirhatvereinfacht
sihatevereinfacht
Futur I
echwäert vereinfachen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vereinfacht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvereinfachen
dugéifsvereinfachen
hien/si,hatt/etgéifvereinfachen
mirgéifevereinfachen
dirgéiftvereinfachen
sigéifevereinfachen
Conditionnel Pass compos
echhttvereinfacht
duhssvereinfacht
hien/si,hatt/ethttvereinfacht
mirhättevereinfacht
dirhttvereinfacht
sihättevereinfacht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervereinfach!
Plurielvereinfacht!
vereinfacht
vereinfachen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgivereinfacht
dugëssvereinfacht
hie/si,hatt/etgëttvereinfacht
mirgivereinfacht
dirgittvereinfacht
sigivereinfacht
Pass compos
echsivereinfacht ginn
dubassvereinfacht ginn
hien/si,hatt/etassvereinfacht ginn
mirsivereinfacht ginn
dirsiddvereinfacht ginn
sisivereinfacht ginn
Plus-que-parfait
echwarvereinfacht ginn
duwaarsvereinfacht ginn
hien/si,hatt/etwarvereinfacht ginn
mirwarevereinfacht ginn
dirwaartvereinfacht ginn
siwarevereinfacht ginn
Futur I
echwäert vereinfacht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vereinfacht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif vereinfacht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif vereinfacht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier vereinfacht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles