E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vereinfach-en vereinfachen (D)simplifier (F)
Stammformen vereinfach-envereinfach-tvereinfach-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvereinfach-en
duvereinfach-s
hien/si,hatt/etvereinfach-t
mirvereinfach-en
dirvereinfach-t
sivereinfach-en
Pass compos
echhuvereinfach-t
duhuesvereinfach-t
hien/si,hatt/ethuetvereinfach-t
mirhuvereinfach-t
dirhuttvereinfach-t
sihuvereinfach-t
Plus-que-parfait
echhatvereinfach-t
duhasvereinfach-t
hien/si,hatt/ethatvereinfach-t
mirhatevereinfach-t
dirhatvereinfach-t
sihatevereinfach-t
Futur I
echwäert vereinfach-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vereinfach-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvereinfach-en
dugéifsvereinfach-en
hien/si,hatt/etgéifvereinfach-en
mirgéifevereinfach-en
dirgéiftvereinfach-en
sigéifevereinfach-en
Conditionnel Pass compos
echhttvereinfach-t
duhssvereinfach-t
hien/si,hatt/ethttvereinfach-t
mirhättevereinfach-t
dirhttvereinfach-t
sihättevereinfach-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervereinfach!
Plurielvereinfach-t!
vereinfach-t
vereinfach-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgivereinfach-t
dugëssvereinfach-t
hie/si,hatt/etgëttvereinfach-t
mirgivereinfach-t
dirgittvereinfach-t
sigivereinfach-t
Pass compos
echsivereinfach-t ginn
dubassvereinfach-t ginn
hien/si,hatt/etassvereinfach-t ginn
mirsivereinfach-t ginn
dirsiddvereinfach-t ginn
sisivereinfach-t ginn
Plus-que-parfait
echwarvereinfach-t ginn
duwaarsvereinfach-t ginn
hien/si,hatt/etwarvereinfach-t ginn
mirwarevereinfach-t ginn
dirwaartvereinfach-t ginn
siwarevereinfach-t ginn
Futur I
echwäert vereinfach-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vereinfach-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif vereinfach-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif vereinfach-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier vereinfach-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles