E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
veréiwegen verewigen (D) – immortaliser (F)
Stammformen veréiwegenveréiwegtveréiwegt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echveréiwegen
duveréiwegs
hien/si,hatt/etveréiwegt
mirveréiwegen
dirveréiwegt
siveréiwegen
Passé composé
echhuveréiwegt
duhuesveréiwegt
hien/si,hatt/ethuetveréiwegt
mirhuveréiwegt
dirhuttveréiwegt
sihuveréiwegt
Plus-que-parfait
echhatveréiwegt
duhasveréiwegt
hien/si,hatt/ethatveréiwegt
mirhateveréiwegt
dirhatveréiwegt
sihateveréiwegt
Futur I
echwäert veréiwegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veréiwegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifveréiwegen
dugéifsveréiwegen
hien/si,hatt/etgéifveréiwegen
mirgéifeveréiwegen
dirgéiftveréiwegen
sigéifeveréiwegen
Conditionnel Passé composé
echhättveréiwegt
duhässveréiwegt
hien/si,hatt/ethättveréiwegt
mirhätteveréiwegt
dirhättveréiwegt
sihätteveréiwegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierveréiweg!
Plurielveréiwegt!
veréiwegt
veréiwegen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiveréiwegt
dugëssveréiwegt
hie/si,hatt/etgëttveréiwegt
mirgiveréiwegt
dirgittveréiwegt
sigiveréiwegt
Passé composé
echsiveréiwegt ginn
dubassveréiwegt ginn
hien/si,hatt/etassveréiwegt ginn
mirsiveréiwegt ginn
dirsiddveréiwegt ginn
sisiveréiwegt ginn
Plus-que-parfait
echwarveréiwegt ginn
duwaarsveréiwegt ginn
hien/si,hatt/etwarveréiwegt ginn
mirwareveréiwegt ginn
dirwaartveréiwegt ginn
siwareveréiwegt ginn
Futur I
echwäert veréiwegt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veréiwegt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif veréiwegt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif veréiwegt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier veréiwegt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles