E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
elektrocut-éier-en mit einem Stromschlag töten (D) – électrocuter (F)
Stammformen elektrocut-éier-enelektrocut-éier-telektrocut-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echelektrocut-éier-en
duelektrocut-éier-s
hien/si,hatt/etelektrocut-éier-t
mirelektrocut-éier-en
direlektrocut-éier-t
sielektrocut-éier-en
Passé composé
echhunnelektrocut-éier-t
duhueselektrocut-éier-t
hien/si,hatt/ethuetelektrocut-éier-t
mirhunnelektrocut-éier-t
dirhuttelektrocut-éier-t
sihunnelektrocut-éier-t
Plus-que-parfait
echhatelektrocut-éier-t
duhaselektrocut-éier-t
hien/si,hatt/ethatelektrocut-éier-t
mirhatenelektrocut-éier-t
dirhatelektrocut-éier-t
sihatenelektrocut-éier-t
Modale Futur I
echwäert elektrocut-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert elektrocut-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifelektrocut-éier-en
dugéifselektrocut-éier-en
hien/si,hatt/etgéifelektrocut-éier-en
mirgéifenelektrocut-éier-en
dirgéiftelektrocut-éier-en
sigéifenelektrocut-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättelektrocut-éier-t
duhässelektrocut-éier-t
hien/si,hatt/ethättelektrocut-éier-t
mirhättenelektrocut-éier-t
dirhättelektrocut-éier-t
sihättenelektrocut-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierelektrocut-éier!
Plurielelektrocut-éier-t!
elektrocut-éier-t
elektrocut-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnelektrocut-éier-t
dugësselektrocut-éier-t
hie/si,hatt/etgëttelektrocut-éier-t
mirginnelektrocut-éier-t
dirgittelektrocut-éier-t
siginnelektrocut-éier-t
Passé composé
echsinnelektrocut-éier-t ginn
dubasselektrocut-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasselektrocut-éier-t ginn
mirsinnelektrocut-éier-t ginn
dirsiddelektrocut-éier-t ginn
sisinnelektrocut-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarelektrocut-éier-t ginn
duwaarselektrocut-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarelektrocut-éier-t ginn
mirwarenelektrocut-éier-t ginn
dirwaartelektrocut-éier-t ginn
siwarenelektrocut-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert elektrocut-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert elektrocut-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif elektrocut-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif elektrocut-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel passé composé
echwier elektrocut-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles