E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
emmerdéieren nerven (D)emmerder (F)
Stammformen emmerdéierenemmerdéiertemmerdéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echemmerdéieren
duemmerdéiers
hien/si,hatt/etemmerdéiert
miremmerdéieren
diremmerdéiert
siemmerdéieren
Passé composé
echhunnemmerdéiert
duhuesemmerdéiert
hien/si,hatt/ethuetemmerdéiert
mirhunnemmerdéiert
dirhuttemmerdéiert
sihunnemmerdéiert
Plus-que-parfait
echhatemmerdéiert
duhasemmerdéiert
hien/si,hatt/ethatemmerdéiert
mirhatenemmerdéiert
dirhatemmerdéiert
sihatenemmerdéiert
Futur I
echwäert emmerdéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert emmerdéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifemmerdéieren
dugéifsemmerdéieren
hien/si,hatt/etgéifemmerdéieren
mirgéifenemmerdéieren
dirgéiftemmerdéieren
sigéifenemmerdéieren
Conditionnel Passé composé
echhättemmerdéiert
duhässemmerdéiert
hien/si,hatt/ethättemmerdéiert
mirhättenemmerdéiert
dirhättemmerdéiert
sihättenemmerdéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieremmerdéier!
Plurielemmerdéiert!
emmerdéiert
emmerdéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnemmerdéiert
dugëssemmerdéiert
hie/si,hatt/etgëttemmerdéiert
mirginnemmerdéiert
dirgittemmerdéiert
siginnemmerdéiert
Passé composé
echsinnemmerdéiert ginn
dubassemmerdéiert ginn
hien/si,hatt/etassemmerdéiert ginn
mirsinnemmerdéiert ginn
dirsiddemmerdéiert ginn
sisinnemmerdéiert ginn
Plus-que-parfait
echwaremmerdéiert ginn
duwaarsemmerdéiert ginn
hien/si,hatt/etwaremmerdéiert ginn
mirwarenemmerdéiert ginn
dirwaartemmerdéiert ginn
siwarenemmerdéiert ginn
Futur I
echwäert emmerdéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert emmerdéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif emmerdéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif emmerdéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier emmerdéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles