E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kenneléier-en kennenlernen (D)faire la connaissance de qn. (F)
Stammformen kenneléier-enléier-t kennenkennege-léier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (kennen-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echléier-e kennen
duléier-s kennen
hien/si,hatt/etléier-t kennen
mirléier-e kennen
dirléier-t kennen
siléier-e kennen
Passé composé
echhukennege-léier-t
duhueskennege-léier-t
hien/si,hatt/ethuetkennege-léier-t
mirhukennege-léier-t
dirhuttkennege-léier-t
sihukennege-léier-t
Plus-que-parfait
echhatkennege-léier-t
duhaskennege-léier-t
hien/si,hatt/ethatkennege-léier-t
mirhatekennege-léier-t
dirhatkennege-léier-t
sihatekennege-léier-t
Futur I
echwäert kenneléier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kennege-léier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkenneléier-en
dugéifskenneléier-en
hien/si,hatt/etgéifkenneléier-en
mirgéifekenneléier-en
dirgéiftkenneléier-en
sigéifekenneléier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkennege-léier-t
duhässkennege-léier-t
hien/si,hatt/ethättkennege-léier-t
mirhättekennege-léier-t
dirhättkennege-léier-t
sihättekennege-léier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierléier kennen!
Plurielléier-t kennen!
kennege-léier-t
kenneléier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikennege-léier-t
dugësskennege-léier-t
hie/si,hatt/etgëttkennege-léier-t
mirgikennege-léier-t
dirgittkennege-léier-t
sigikennege-léier-t
Passé composé
echsikennege-léier-t ginn
dubasskennege-léier-t ginn
hien/si,hatt/etasskennege-léier-t ginn
mirsikennege-léier-t ginn
dirsiddkennege-léier-t ginn
sisikennege-léier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarkennege-léier-t ginn
duwaarskennege-léier-t ginn
hien/si,hatt/etwarkennege-léier-t ginn
mirwarekennege-léier-t ginn
dirwaartkennege-léier-t ginn
siwarekennege-léier-t ginn
Futur I
echwäert kennege-léier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kennege-léier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif kennege-léier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif kennege-léier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier kennege-léier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles