E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
servéieren bedienen (D) – servir qn. (F) – to serve so. (P)
Stammformen servéierenservéiertservéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten zerwéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echservéieren
duservéiers
hien/si,hatt/etservéiert
mirservéieren
dirservéiert
siservéieren
Passé composé
echhuservéiert
duhuesservéiert
hien/si,hatt/ethuetservéiert
mirhuservéiert
dirhuttservéiert
sihuservéiert
Plus-que-parfait
echhatservéiert
duhasservéiert
hien/si,hatt/ethatservéiert
mirhateservéiert
dirhatservéiert
sihateservéiert
Futur I
echwäert servéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert servéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifservéieren
dugéifsservéieren
hien/si,hatt/etgéifservéieren
mirgéifeservéieren
dirgéiftservéieren
sigéifeservéieren
Conditionnel Passé composé
echhättservéiert
duhässservéiert
hien/si,hatt/ethättservéiert
mirhätteservéiert
dirhättservéiert
sihätteservéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierservéier!
Plurielservéiert!
servéiert
servéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiservéiert
dugëssservéiert
hie/si,hatt/etgëttservéiert
mirgiservéiert
dirgittservéiert
sigiservéiert
Passé composé
echsiservéiert ginn
dubassservéiert ginn
hien/si,hatt/etassservéiert ginn
mirsiservéiert ginn
dirsiddservéiert ginn
sisiservéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarservéiert ginn
duwaarsservéiert ginn
hien/si,hatt/etwarservéiert ginn
mirwareservéiert ginn
dirwaartservéiert ginn
siwareservéiert ginn
Futur I
echwäert servéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert servéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif servéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif servéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier servéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles