E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
serv-éier-en bedienen (D) – servir qn. (F) – to serve so. (P)
Stammformen serv-éier-enserv-éier-tserv-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten zerwéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echserv-éier-en
duserv-éier-s
hien/si,hatt/etserv-éier-t
mirserv-éier-en
dirserv-éier-t
siserv-éier-en
Passé composé
echhuserv-éier-t
duhuesserv-éier-t
hien/si,hatt/ethuetserv-éier-t
mirhuserv-éier-t
dirhuttserv-éier-t
sihuserv-éier-t
Plus-que-parfait
echhatserv-éier-t
duhasserv-éier-t
hien/si,hatt/ethatserv-éier-t
mirhateserv-éier-t
dirhatserv-éier-t
sihateserv-éier-t
Futur I
echwäert serv-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert serv-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifserv-éier-en
dugéifsserv-éier-en
hien/si,hatt/etgéifserv-éier-en
mirgéifeserv-éier-en
dirgéiftserv-éier-en
sigéifeserv-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättserv-éier-t
duhässserv-éier-t
hien/si,hatt/ethättserv-éier-t
mirhätteserv-éier-t
dirhättserv-éier-t
sihätteserv-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierserv-éier!
Plurielserv-éier-t!
serv-éier-t
serv-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiserv-éier-t
dugëssserv-éier-t
hie/si,hatt/etgëttserv-éier-t
mirgiserv-éier-t
dirgittserv-éier-t
sigiserv-éier-t
Passé composé
echsiserv-éier-t ginn
dubassserv-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassserv-éier-t ginn
mirsiserv-éier-t ginn
dirsiddserv-éier-t ginn
sisiserv-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarserv-éier-t ginn
duwaarsserv-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarserv-éier-t ginn
mirwareserv-éier-t ginn
dirwaartserv-éier-t ginn
siwareserv-éier-t ginn
Futur I
echwäert serv-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert serv-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif serv-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif serv-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier serv-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles