E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

abiméieren beschädigen (D)abîmer (F)to damage (E)
Stammformen abiméierenabiméiertabiméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echabiméieren
duabiméiers
hien/si,hatt/etabiméiert
mirabiméieren
dirabiméiert
siabiméieren
Passé composé
echhunnabiméiert
duhuesabiméiert
hien/si,hatt/ethuetabiméiert
mirhunnabiméiert
dirhuttabiméiert
sihunnabiméiert
Plus-que-parfait
echhatabiméiert
duhasabiméiert
hien/si,hatt/ethatabiméiert
mirhatenabiméiert
dirhatabiméiert
sihatenabiméiert
Futur I
echwäert abiméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert abiméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifabiméieren
dugéifsabiméieren
hien/si,hatt/etgéifabiméieren
mirgéifenabiméieren
dirgéiftabiméieren
sigéifenabiméieren
Conditionnel Passé composé
echhättabiméiert
duhässabiméiert
hien/si,hatt/ethättabiméiert
mirhättenabiméiert
dirhättabiméiert
sihättenabiméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierabiméier!
Plurielabiméiert!
abiméiert
abiméieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles