E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verėnnerlechen verinnerlichen (D)intérioriser (F)
Stammformen verėnnerlechenverėnnerlechtverėnnerlecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverėnnerlechen
duverėnnerlechs
hien/si,hatt/etverėnnerlecht
mirverėnnerlechen
dirverėnnerlecht
siverėnnerlechen
Passé composé
echhuverėnnerlecht
duhuesverėnnerlecht
hien/si,hatt/ethuetverėnnerlecht
mirhuverėnnerlecht
dirhuttverėnnerlecht
sihuverėnnerlecht
Plus-que-parfait
echhatverėnnerlecht
duhasverėnnerlecht
hien/si,hatt/ethatverėnnerlecht
mirhateverėnnerlecht
dirhatverėnnerlecht
sihateverėnnerlecht
Futur I
echwäert verėnnerlechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verėnnerlecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverėnnerlechen
dugéifsverėnnerlechen
hien/si,hatt/etgéifverėnnerlechen
mirgéifeverėnnerlechen
dirgéiftverėnnerlechen
sigéifeverėnnerlechen
Conditionnel Passé composé
echhättverėnnerlecht
duhässverėnnerlecht
hien/si,hatt/ethättverėnnerlecht
mirhätteverėnnerlecht
dirhättverėnnerlecht
sihätteverėnnerlecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverėnnerlech!
Plurielverėnnerlecht!
verėnnerlecht
verėnnerlechen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles