E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verėnnerlech-en verinnerlichen (D)intérioriser (F)
Stammformen verėnnerlech-enverėnnerlech-tverėnnerlech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverėnnerlech-en
duverėnnerlech-s
hien/si,hatt/etverėnnerlech-t
mirverėnnerlech-en
dirverėnnerlech-t
siverėnnerlech-en
Passé composé
echhuverėnnerlech-t
duhuesverėnnerlech-t
hien/si,hatt/ethuetverėnnerlech-t
mirhuverėnnerlech-t
dirhuttverėnnerlech-t
sihuverėnnerlech-t
Plus-que-parfait
echhatverėnnerlech-t
duhasverėnnerlech-t
hien/si,hatt/ethatverėnnerlech-t
mirhateverėnnerlech-t
dirhatverėnnerlech-t
sihateverėnnerlech-t
Futur I
echwäert verėnnerlech-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verėnnerlech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverėnnerlech-en
dugéifsverėnnerlech-en
hien/si,hatt/etgéifverėnnerlech-en
mirgéifeverėnnerlech-en
dirgéiftverėnnerlech-en
sigéifeverėnnerlech-en
Conditionnel Passé composé
echhättverėnnerlech-t
duhässverėnnerlech-t
hien/si,hatt/ethättverėnnerlech-t
mirhätteverėnnerlech-t
dirhättverėnnerlech-t
sihätteverėnnerlech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverėnnerlech!
Plurielverėnnerlech-t!
verėnnerlech-t
verėnnerlech-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles