E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verŽnnerlech-en verinnerlichen (D) – intťrioriser (F)
Stammformen verŽnnerlech-enverŽnnerlech-tverŽnnerlech-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echverŽnnerlech-en
duverŽnnerlech-s
hien/si,hatt/etverŽnnerlech-t
mirverŽnnerlech-en
dirverŽnnerlech-t
siverŽnnerlech-en
Passť composť
echhuverŽnnerlech-t
duhuesverŽnnerlech-t
hien/si,hatt/ethuetverŽnnerlech-t
mirhuverŽnnerlech-t
dirhuttverŽnnerlech-t
sihuverŽnnerlech-t
Plus-que-parfait
echhatverŽnnerlech-t
duhasverŽnnerlech-t
hien/si,hatt/ethatverŽnnerlech-t
mirhateverŽnnerlech-t
dirhatverŽnnerlech-t
sihateverŽnnerlech-t
Modale Futur I
echwäert verŽnnerlech-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert verŽnnerlech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverŽnnerlech-en
dugéifsverŽnnerlech-en
hien/si,hatt/etgéifverŽnnerlech-en
mirgéifeverŽnnerlech-en
dirgéiftverŽnnerlech-en
sigéifeverŽnnerlech-en
Conditionnel passť composť
echhšttverŽnnerlech-t
duhšssverŽnnerlech-t
hien/si,hatt/ethšttverŽnnerlech-t
mirhätteverŽnnerlech-t
dirhšttverŽnnerlech-t
sihätteverŽnnerlech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierverŽnnerlech!
PlurielverŽnnerlech-t!
verŽnnerlech-t
verŽnnerlech-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles