E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

enregistr-éier-en speichern (D)enregistrer (F)
Stammformen enregistr-éier-enenregistr-éier-tenregistr-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echenregistr-éier-en
duenregistr-éier-s
hien/si,hatt/etenregistr-éier-t
mirenregistr-éieren
direnregistr-éier-t
sienregistr-éier-en
Passé composé
echhunnenregistr-éier-t
duhuesenregistr-éier-t
hien/si,hatt/ethuetenregistr-éier-t
mirhunnenregistr-éier-t
dirhuttenregistr-éier-t
sihunnenregistr-éier-t
Plus-que-parfait
echhatenregistr-éier-t
duhasenregistr-éier-t
hien/si,hatt/ethatenregistr-éier-t
mirhatenenregistr-éier-t
dirhatenregistr-éier-t
sihatenenregistr-éier-t
Futur I
echwäert enregistr-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert enregistr-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifenregistr-éier-en
dugéifsenregistr-éier-en
hien/si,hatt/etgéifenregistr-éier-en
mirgéifenenregistr-éier-en
dirgéiftenregistr-éier-en
sigéifenenregistr-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättenregistr-éier-t
duhässenregistr-éier-t
hien/si,hatt/ethättenregistr-éier-t
mirhättenenregistr-éier-t
dirhättenregistr-éier-t
sihättenenregistr-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierenregistr-éier!
Plurielenregistr-éier-t!
enregistr-éier-t
enregistr-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles