E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

envisag-éier-en etw. in Betracht ziehen (D)envisager qc. (F)
Stammformen envisag-éier-enenvisag-éier-tenvisag-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echenvisag-éier-en
duenvisag-éier-s
hien/si,hatt/etenvisag-éier-t
mirenvisag-éier-en
direnvisag-éier-t
sienvisag-éier-en
Passé composé
echhunnenvisag-éier-t
duhuesenvisag-éier-t
hien/si,hatt/ethuetenvisag-éier-t
mirhunnenvisag-éier-t
dirhuttenvisag-éier-t
sihunnenvisag-éier-t
Plus-que-parfait
echhatenvisag-éier-t
duhasenvisag-éier-t
hien/si,hatt/ethatenvisag-éier-t
mirhatenenvisag-éier-t
dirhatenvisag-éier-t
sihatenenvisag-éier-t
Futur I
echwäert envisag-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert envisag-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifenvisag-éier-en
dugéifsenvisag-éier-en
hien/si,hatt/etgéifenvisag-éier-en
mirgéifenenvisag-éier-en
dirgéiftenvisag-éier-en
sigéifenenvisag-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättenvisag-éier-t
duhässenvisag-éier-t
hien/si,hatt/ethättenvisag-éier-t
mirhättenenvisag-éier-t
dirhättenvisag-éier-t
sihättenenvisag-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierenvisag-éier!
Plurielenvisag-éier-t!
envisag-éier-t
envisag-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles