E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

equipéieren ausstatten (D)équiper (F)
Stammformen equipéierenequipéiertequipéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echequipéieren
duequipéiers
hien/si,hatt/etequipéiert
mirequipéieren
direquipéiert
siequipéieren
Passé composé
echhunnequipéiert
duhuesequipéiert
hien/si,hatt/ethuetequipéiert
mirhunnequipéiert
dirhuttequipéiert
sihunnequipéiert
Plus-que-parfait
echhatequipéiert
duhasequipéiert
hien/si,hatt/ethatequipéiert
mirhatenequipéiert
dirhatequipéiert
sihatenequipéiert
Futur I
echwäert equipéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert equipéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifequipéieren
dugéifsequipéieren
hien/si,hatt/etgéifequipéieren
mirgéifenequipéieren
dirgéiftequipéieren
sigéifenequipéieren
Conditionnel Passé composé
echhättequipéiert
duhässequipéiert
hien/si,hatt/ethättequipéiert
mirhättenequipéiert
dirhättequipéiert
sihättenequipéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierequipéier!
Plurielequipéiert!
equipéiert
equipéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles