E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erodéieren ätzen (D)éroder (F)
Stammformen erodéierenerodéierterodéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerodéieren
duerodéiers
hien/si,hatt/eterodéiert
mirerodéieren
direrodéiert
sierodéieren
Passé composé
echhunnerodéiert
duhueserodéiert
hien/si,hatt/ethueterodéiert
mirhunnerodéiert
dirhutterodéiert
sihunnerodéiert
Plus-que-parfait
echhaterodéiert
duhaserodéiert
hien/si,hatt/ethaterodéiert
mirhatenerodéiert
dirhaterodéiert
sihatenerodéiert
Futur I
echwäert erodéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erodéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferodéieren
dugéifserodéieren
hien/si,hatt/etgéiferodéieren
mirgéifenerodéieren
dirgéifterodéieren
sigéifenerodéieren
Conditionnel Passé composé
echhätterodéiert
duhässerodéiert
hien/si,hatt/ethätterodéiert
mirhättenerodéiert
dirhätterodéiert
sihättenerodéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererodéier!
Plurielerodéiert!
erodéiert
erodéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles