E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eskalad-éier-en hinaufsteigen (D)escalader (F)
Stammformen eskalad-éier-eneskalad-éier-teskalad-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echeskalad-éier-en
dueskalad-éier-s
hien/si,hatt/eteskalad-éier-t
mireskalad-éier-en
direskalad-éier-t
sieskalad-éier-en
Passé composé
echsinneskalad-éier-t
dubasseskalad-éier-t
hien/si,hatt/etasseskalad-éier-t
mirsinneskalad-éier-t
dirsiddeskalad-éier-t
sisinneskalad-éier-t
Plus-que-parfait
echwareskalad-éier-t
duwaarseskalad-éier-t
hien/si,hatt/etwareskalad-éier-t
mirwareneskalad-éier-t
dirwaarteskalad-éier-t
siwareneskalad-éier-t
Futur I
echwäert eskalad-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eskalad-éier-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifeskalad-éier-en
dugéifseskalad-éier-en
hien/si,hatt/etgéifeskalad-éier-en
mirgéifeneskalad-éier-en
dirgéifteskalad-éier-en
sigéifeneskalad-éier-en
Conditionnel Passé composé
echwiereskalad-éier-t
duwierseskalad-éier-t
hien/si,hatt/etwiereskalad-éier-t
mirwiereneskalad-éier-t
dirwierteskalad-éier-t
siwiereneskalad-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliereskalad-éier!
Plurieleskalad-éier-t!
eskalad-éier-t
eskalad-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles