E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech etabl-éier-en festlegen (D)établir (F)
Stammformen sech etabl-éier-enetabl-éier-t sech sech etabl-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echetabl-éier-e mech
duetabl-éier-s dech
hien/si,hatt/etetabl-éier-t sech
miretabl-éier-en eis
diretabl-éier-t iech
sietabl-éier-e sech
Passé composé
echhumechetabl-éier-t
duhuesdechetabl-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsechetabl-éier-t
mirhunneisetabl-éier-t
dirhuttiechetabl-éier-t
sihusechetabl-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmechetabl-éier-t
duhasdechetabl-éier-t
hien/si,hatt/ethatsechetabl-éier-t
mirhateneisetabl-éier-t
dirhatiechetabl-éier-t
sihatesechetabl-éier-t
Futur I
echwäert etabl-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert etabl-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifetabl-éier-en
dugéifsetabl-éier-en
hien/si,hatt/etgéifetabl-éier-en
mirgéifenetabl-éier-en
dirgéiftetabl-éier-en
sigéifenetabl-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmechetabl-éier-t
duhässdechetabl-éier-t
hien/si,hatt/ethättsechetabl-éier-t
mirhätteneisetabl-éier-t
dirhättiechetabl-éier-t
sihättesechetabl-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieretabl-éierdech!
Plurieletabl-éier-tiech!
etabl-éier-t
etabl-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles