E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

etalonn-éier-en etw. eichen (D)étalonner (F)
Stammformen etalonn-éier-enetalonn-éier-tetalonn-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echetalonn-éier-en
duetalonn-éier-s
hien/si,hatt/etetalonn-éier-t
miretalonn-éier-en
diretalonn-éier-t
sietalonn-éier-en
Passé composé
echhunnetalonn-éier-t
duhuesetalonn-éier-t
hien/si,hatt/ethuetetalonn-éier-t
mirhunnetalonn-éier-t
dirhuttetalonn-éier-t
sihunnetalonn-éier-t
Plus-que-parfait
echhatetalonn-éier-t
duhasetalonn-éier-t
hien/si,hatt/ethatetalonn-éier-t
mirhatenetalonn-éier-t
dirhatetalonn-éier-t
sihatenetalonn-éier-t
Futur I
echwäert etalonn-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert etalonn-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifetalonn-éier-en
dugéifsetalonn-éier-en
hien/si,hatt/etgéifetalonn-éier-en
mirgéifenetalonn-éier-en
dirgéiftetalonn-éier-en
sigéifenetalonn-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättetalonn-éier-t
duhässetalonn-éier-t
hien/si,hatt/ethättetalonn-éier-t
mirhättenetalonn-éier-t
dirhättetalonn-éier-t
sihättenetalonn-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieretalonn-éier!
Plurieletalonn-éier-t!
etalonn-éier-t
etalonn-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles