E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

etatiséieren etw. verstaatlichen (D)étatiser (F)
Stammformen etatiséierenetatiséiertetatiséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echetatiséieren
duetatiséiers
hien/si,hatt/etetatiséiert
miretatiséieren
diretatiséiert
sietatiséieren
Passé composé
echhunnetatiséiert
duhuesetatiséiert
hien/si,hatt/ethuetetatiséiert
mirhunnetatiséiert
dirhuttetatiséiert
sihunnetatiséiert
Plus-que-parfait
echhatetatiséiert
duhasetatiséiert
hien/si,hatt/ethatetatiséiert
mirhatenetatiséiert
dirhatetatiséiert
sihatenetatiséiert
Futur I
echwäert etatiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert etatiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifetatiséieren
dugéifsetatiséieren
hien/si,hatt/etgéifetatiséieren
mirgéifenetatiséieren
dirgéiftetatiséieren
sigéifenetatiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättetatiséiert
duhässetatiséiert
hien/si,hatt/ethättetatiséiert
mirhättenetatiséiert
dirhättetatiséiert
sihättenetatiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieretatiséier!
Plurieletatiséiert!
etatiséiert
etatiséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles