E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

etikett-éier-en bezeichnen (D)étiqueter (F)
Stammformen etikett-éier-enetikett-éier-tetikett-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echetikett-éier-en
duetikett-éier-s
hien/si,hatt/etetikett-éier-t
miretikett-éier-en
diretikett-éier-t
sietikett-éier-en
Passé composé
echhunnetikett-éier-t
duhuesetikett-éier-t
hien/si,hatt/ethuetetikett-éier-t
mirhunnetikett-éier-t
dirhuttetikett-éier-t
sihunnetikett-éier-t
Plus-que-parfait
echhatetikett-éier-t
duhasetikett-éier-t
hien/si,hatt/ethatetikett-éier-t
mirhatenetikett-éier-t
dirhatetikett-éier-t
sihatenetikett-éier-t
Futur I
echwäert etikett-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert etikett-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifetikett-éier-en
dugéifsetikett-éier-en
hien/si,hatt/etgéifetikett-éier-en
mirgéifenetikett-éier-en
dirgéiftetikett-éier-en
sigéifenetikett-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättetikett-éier-t
duhässetikett-éier-t
hien/si,hatt/ethättetikett-éier-t
mirhättenetikett-éier-t
dirhättetikett-éier-t
sihättenetikett-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieretikett-éier!
Plurieletikett-éier-t!
etikett-éier-t
etikett-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles