E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

evitéieren verhindern (D)éviter (F)
Stammformen evitéierenevitéiertevitéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echevitéieren
duevitéiers
hien/si,hatt/etevitéiert
mirevitéieren
direvitéiert
sievitéieren
Passé composé
echhunnevitéiert
duhuesevitéiert
hien/si,hatt/ethuetevitéiert
mirhunnevitéiert
dirhuttevitéiert
sihunnevitéiert
Plus-que-parfait
echhatevitéiert
duhasevitéiert
hien/si,hatt/ethatevitéiert
mirhatenevitéiert
dirhatevitéiert
sihatenevitéiert
Futur I
echwäert evitéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert evitéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifevitéieren
dugéifsevitéieren
hien/si,hatt/etgéifevitéieren
mirgéifenevitéieren
dirgéiftevitéieren
sigéifenevitéieren
Conditionnel Passé composé
echhättevitéiert
duhässevitéiert
hien/si,hatt/ethättevitéiert
mirhättenevitéiert
dirhättevitéiert
sihättenevitéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierevitéier!
Plurielevitéiert!
evitéiert
evitéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles