E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

evoluéieren sich entwickeln (D)évoluer (F)
Stammformen evoluéierenevoluéiertevoluéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echevoluéieren
duevoluéiers
hien/si,hatt/etevoluéiert
mirevoluéieren
direvoluéiert
sievoluéieren
Passé composé
echhunnevoluéiert
duhuesevoluéiert
hien/si,hatt/ethuetevoluéiert
mirhunnevoluéiert
dirhuttevoluéiert
sihunnevoluéiert
Plus-que-parfait
echhatevoluéiert
duhasevoluéiert
hien/si,hatt/ethatevoluéiert
mirhatenevoluéiert
dirhatevoluéiert
sihatenevoluéiert
Futur I
echwäert evoluéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert evoluéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifevoluéieren
dugéifsevoluéieren
hien/si,hatt/etgéifevoluéieren
mirgéifenevoluéieren
dirgéiftevoluéieren
sigéifenevoluéieren
Conditionnel Passé composé
echhättevoluéiert
duhässevoluéiert
hien/si,hatt/ethättevoluéiert
mirhättenevoluéiert
dirhättevoluéiert
sihättenevoluéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierevoluéier!
Plurielevoluéiert!
evoluéiert
evoluéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles