E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

evolu-éier-en sich entwickeln (D)évoluer (F)
Stammformen evolu-éier-enevolu-éier-tevolu-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echevolu-éier-en
duevolu-éier-s
hien/si,hatt/etevolu-éier-t
mirevolu-éier-en
direvolu-éier-t
sievolu-éier-en
Passé composé
echhunnevolu-éier-t
duhuesevolu-éier-t
hien/si,hatt/ethuetevolu-éier-t
mirhunnevolu-éier-t
dirhuttevolu-éier-t
sihunnevolu-éier-t
Plus-que-parfait
echhatevolu-éier-t
duhasevolu-éier-t
hien/si,hatt/ethatevolu-éier-t
mirhatenevolu-éier-t
dirhatevolu-éier-t
sihatenevolu-éier-t
Futur I
echwäert evolu-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert evolu-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifevolu-éier-en
dugéifsevolu-éier-en
hien/si,hatt/etgéifevolu-éier-en
mirgéifenevolu-éier-en
dirgéiftevolu-éier-en
sigéifenevolu-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättevolu-éier-t
duhässevolu-éier-t
hien/si,hatt/ethättevolu-éier-t
mirhättenevolu-éier-t
dirhättevolu-éier-t
sihättenevolu-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierevolu-éier!
Plurielevolu-éier-t!
evolu-éier-t
evolu-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles