E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

evoqu-éier-en erwähnen (D)évoquer (F)
Stammformen evoqu-éier-enevoqu-éier-tevoqu-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echevoqu-éier-en
duevoqu-éier-s
hien/si,hatt/etevoqu-éier-t
mirevoqu-éier-en
direvoqu-éier-t
sievoqu-éier-en
Passé composé
echhunnevoqu-éier-t
duhuesevoqu-éier-t
hien/si,hatt/ethuetevoqu-éier-t
mirhunnevoqu-éier-t
dirhuttevoqu-éier-t
sihunnevoqu-éier-t
Plus-que-parfait
echhatevoqu-éier-t
duhasevoqu-éier-t
hien/si,hatt/ethatevoqu-éier-t
mirhatenevoqu-éier-t
dirhatevoqu-éier-t
sihatenevoqu-éier-t
Futur I
echwäert evoqu-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert evoqu-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifevoqu-éier-en
dugéifsevoqu-éier-en
hien/si,hatt/etgéifevoqu-éier-en
mirgéifenevoqu-éier-en
dirgéiftevoqu-éier-en
sigéifenevoqu-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättevoqu-éier-t
duhässevoqu-éier-t
hien/si,hatt/ethättevoqu-éier-t
mirhättenevoqu-éier-t
dirhättevoqu-éier-t
sihättenevoqu-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierevoqu-éier!
Plurielevoqu-éier-t!
evoqu-éier-t
evoqu-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles