E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

exager-éier-en übertreiben (D)exagérer (F)
Stammformen exager-éier-enexager-éier-texager-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echexager-éier-en
duexager-éier-s
hien/si,hatt/etexager-éier-t
mirexager-éier-en
direxager-éier-t
siexager-éier-en
Passé composé
echhunnexager-éier-t
duhuesexager-éier-t
hien/si,hatt/ethuetexager-éier-t
mirhunnexager-éier-t
dirhuttexager-éier-t
sihunnexager-éier-t
Plus-que-parfait
echhatexager-éier-t
duhasexager-éier-t
hien/si,hatt/ethatexager-éier-t
mirhatenexager-éier-t
dirhatexager-éier-t
sihatenexager-éier-t
Futur I
echwäert exager-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert exager-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifexager-éier-en
dugéifsexager-éier-en
hien/si,hatt/etgéifexager-éier-en
mirgéifenexager-éier-en
dirgéiftexager-éier-en
sigéifenexager-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättexager-éier-t
duhässexager-éier-t
hien/si,hatt/ethättexager-éier-t
mirhättenexager-éier-t
dirhättexager-éier-t
sihättenexager-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierexager-éier!
Plurielexager-éier-t!
exager-éier-t
exager-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles