E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

examinéieren untersuchen (D)examiner (F)
Stammformen examinéierenexaminéiertexaminéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echexaminéieren
duexaminéiers
hien/si,hatt/etexaminéiert
mirexaminéieren
direxaminéiert
siexaminéieren
Passé composé
echhunnexaminéiert
duhuesexaminéiert
hien/si,hatt/ethuetexaminéiert
mirhunnexaminéiert
dirhuttexaminéiert
sihunnexaminéiert
Plus-que-parfait
echhatexaminéiert
duhasexaminéiert
hien/si,hatt/ethatexaminéiert
mirhatenexaminéiert
dirhatexaminéiert
sihatenexaminéiert
Futur I
echwäert examinéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert examinéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifexaminéieren
dugéifsexaminéieren
hien/si,hatt/etgéifexaminéieren
mirgéifenexaminéieren
dirgéiftexaminéieren
sigéifenexaminéieren
Conditionnel Passé composé
echhättexaminéiert
duhässexaminéiert
hien/si,hatt/ethättexaminéiert
mirhättenexaminéiert
dirhättexaminéiert
sihättenexaminéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierexaminéier!
Plurielexaminéiert!
examinéiert
examinéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles