E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

examin-éier-en untersuchen (D)examiner (F)
Stammformen examin-éier-enexamin-éier-texamin-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echexamin-éier-en
duexamin-éier-s
hien/si,hatt/etexamin-éier-t
mirexamin-éier-en
direxamin-éier-t
siexamin-éier-en
Passé composé
echhunnexamin-éier-t
duhuesexamin-éier-t
hien/si,hatt/ethuetexamin-éier-t
mirhunnexamin-éier-t
dirhuttexamin-éier-t
sihunnexamin-éier-t
Plus-que-parfait
echhatexamin-éier-t
duhasexamin-éier-t
hien/si,hatt/ethatexamin-éier-t
mirhatenexamin-éier-t
dirhatexamin-éier-t
sihatenexamin-éier-t
Futur I
echwäert examin-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert examin-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifexamin-éier-en
dugéifsexamin-éier-en
hien/si,hatt/etgéifexamin-éier-en
mirgéifenexamin-éier-en
dirgéiftexamin-éier-en
sigéifenexamin-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättexamin-éier-t
duhässexamin-éier-t
hien/si,hatt/ethättexamin-éier-t
mirhättenexamin-éier-t
dirhättexamin-éier-t
sihättenexamin-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierexamin-éier!
Plurielexamin-éier-t!
examin-éier-t
examin-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles