E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

excit-éier-en reizen (D)exciter (F)
Stammformen excit-éier-enexcit-éier-texcit-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echexcit-éier-en
duexcit-éier-s
hien/si,hatt/etexcit-éier-t
mirexcit-éier-en
direxcit-éier-t
siexcit-éier-en
Passé composé
echhunnexcit-éier-t
duhuesexcit-éier-t
hien/si,hatt/ethuetexcit-éier-t
mirhunnexcit-éier-t
dirhuttexcit-éier-t
sihunnexcit-éier-t
Plus-que-parfait
echhatexcit-éier-t
duhasexcit-éier-t
hien/si,hatt/ethatexcit-éier-t
mirhatenexcit-éier-t
dirhatexcit-éier-t
sihatenexcit-éier-t
Futur I
echwäert excit-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert excit-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifexcit-éier-en
dugéifsexcit-éier-en
hien/si,hatt/etgéifexcit-éier-en
mirgéifenexcit-éier-en
dirgéiftexcit-éier-en
sigéifenexcit-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättexcit-éier-t
duhässexcit-éier-t
hien/si,hatt/ethättexcit-éier-t
mirhättenexcit-éier-t
dirhättexcit-éier-t
sihättenexcit-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierexcit-éier!
Plurielexcit-éier-t!
excit-éier-t
excit-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles