E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

excus-éier-en sich entschuldigen (D)excuser (F)
Stammformen excus-éier-enexcus-éier-texcus-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echexcus-éier-en
duexcus-éier-s
hien/si,hatt/etexcus-éier-t
mirexcus-éier-en
direxcus-éier-t
siexcus-éier-en
Passé composé
echhunnexcus-éier-t
duhuesexcus-éier-t
hien/si,hatt/ethuetexcus-éier-t
mirhunnexcus-éier-t
dirhuttexcus-éier-t
sihunnexcus-éier-t
Plus-que-parfait
echhatexcus-éier-t
duhasexcus-éier-t
hien/si,hatt/ethatexcus-éier-t
mirhatenexcus-éier-t
dirhatexcus-éier-t
sihatenexcus-éier-t
Futur I
echwäert excus-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert excus-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifexcus-éier-en
dugéifsexcus-éier-en
hien/si,hatt/etgéifexcus-éier-en
mirgéifenexcus-éier-en
dirgéiftexcus-éier-en
sigéifenexcus-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättexcus-éier-t
duhässexcus-éier-t
hien/si,hatt/ethättexcus-éier-t
mirhättenexcus-éier-t
dirhättexcus-éier-t
sihättenexcus-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierexcus-éier!
Plurielexcus-éier-t!
excus-éier-t
excus-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles