E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

arméieren bewaffnen (D)armer (F)to arm (E)
Stammformen arméierenarméiertarméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echarméieren
duarméiers
hien/si,hatt/etarméiert
mirarméieren
dirarméiert
siarméieren
Passé composé
echhunnarméiert
duhuesarméiert
hien/si,hatt/ethuetarméiert
mirhunnarméiert
dirhuttarméiert
sihunnarméiert
Plus-que-parfait
echhatarméiert
duhasarméiert
hien/si,hatt/ethatarméiert
mirhatenarméiert
dirhatarméiert
sihatenarméiert
Futur I
echwäert arméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert arméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifarméieren
dugéifsarméieren
hien/si,hatt/etgéifarméieren
mirgéifenarméieren
dirgéiftarméieren
sigéifenarméieren
Conditionnel Passé composé
echhättarméiert
duhässarméiert
hien/si,hatt/ethättarméiert
mirhättenarméiert
dirhättarméiert
sihättenarméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierarméier!
Plurielarméiert!
arméiert
arméieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles