E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

arm-éier-en bewaffnen (D)armer (F)to arm (E)
Stammformen arm-éier-enarm-éier-tarm-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echarm-éier-en
duarm-éier-s
hien/si,hatt/etarm-éier-t
mirarm-éier-en
dirarm-éier-t
siarm-éier-en
Passé composé
echhunnarm-éier-t
duhuesarm-éier-t
hien/si,hatt/ethuetarm-éier-t
mirhunnarm-éier-t
dirhuttarm-éier-t
sihunnarm-éier-t
Plus-que-parfait
echhatarm-éier-t
duhasarm-éier-t
hien/si,hatt/ethatarm-éier-t
mirhatenarm-éier-t
dirhatarm-éier-t
sihatenarm-éier-t
Futur I
echwäert arm-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert arm-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifarm-éier-en
dugéifsarm-éier-en
hien/si,hatt/etgéifarm-éier-en
mirgéifenarm-éier-en
dirgéiftarm-éier-en
sigéifenarm-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättarm-éier-t
duhässarm-éier-t
hien/si,hatt/ethättarm-éier-t
mirhättenarm-éier-t
dirhättarm-éier-t
sihättenarm-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierarm-éier!
Plurielarm-éier-t!
arm-éier-t
arm-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles