E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

exekut-éier-en vollstrecken (D)exécuter (F)
Stammformen exekut-éier-enexekut-éier-texekut-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echexekut-éier-en
duexekut-éier-s
hien/si,hatt/etexekut-éier-t
mirexekut-éier-en
direxekut-éier-t
siexekut-éier-en
Passé composé
echhunnexekut-éier-t
duhuesexekut-éier-t
hien/si,hatt/ethuetexekut-éier-t
mirhunnexekut-éier-t
dirhuttexekut-éier-t
sihunnexekut-éier-t
Plus-que-parfait
echhatexekut-éier-t
duhasexekut-éier-t
hien/si,hatt/ethatexekut-éier-t
mirhatenexekut-éier-t
dirhatexekut-éier-t
sihatenexekut-éier-t
Futur I
echwäert exekut-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert exekut-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifexekut-éier-en
dugéifsexekut-éier-en
hien/si,hatt/etgéifexekut-éier-en
mirgéifenexekut-éier-en
dirgéiftexekut-éier-en
sigéifenexekut-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättexekut-éier-t
duhässexekut-éier-t
hien/si,hatt/ethättexekut-éier-t
mirhättenexekut-éier-t
dirhättexekut-éier-t
sihättenexekut-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierexekut-éier!
Plurielexekut-éier-t!
exekut-éier-t
exekut-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles