E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

exerz-éier-en ausüben (D)exercer (F)
Stammformen exerz-éier-enexerz-éier-texerz-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echexerz-éier-en
duexerz-éier-s
hien/si,hatt/etexerz-éier-t
mirexerz-éier-en
direxerz-éier-t
siexerz-éier-en
Passé composé
echhunnexerz-éier-t
duhuesexerz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetexerz-éier-t
mirhunnexerz-éier-t
dirhuttexerz-éier-t
sihunnexerz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatexerz-éier-t
duhasexerz-éier-t
hien/si,hatt/ethatexerz-éier-t
mirhatenexerz-éier-t
dirhatexerz-éier-t
sihatenexerz-éier-t
Futur I
echwäert exerz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert exerz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifexerz-éier-en
dugéifsexerz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifexerz-éier-en
mirgéifenexerz-éier-en
dirgéiftexerz-éier-en
sigéifenexerz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättexerz-éier-t
duhässexerz-éier-t
hien/si,hatt/ethättexerz-éier-t
mirhättenexerz-éier-t
dirhättexerz-éier-t
sihättenexerz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierexerz-éier!
Plurielexerz-éier-t!
exerz-éier-t
exerz-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles