E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

exhum-éier-en ausgraben (D)exhumer (F)
Stammformen exhum-éier-enexhum-éier-texhum-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echexhum-éier-en
duexhum-éier-s
hien/si,hatt/etexhum-éier-t
mirexhum-éier-en
direxhum-éier-t
siexhum-éier-en
Passé composé
echhunnexhum-éier-t
duhuesexhum-éier-t
hien/si,hatt/ethuetexhum-éier-t
mirhunnexhum-éier-t
dirhuttexhum-éier-t
sihunnexhum-éier-t
Plus-que-parfait
echhatexhum-éier-t
duhasexhum-éier-t
hien/si,hatt/ethatexhum-éier-t
mirhatenexhum-éier-t
dirhatexhum-éier-t
sihatenexhum-éier-t
Futur I
echwäert exhum-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert exhum-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifexhum-éier-en
dugéifsexhum-éier-en
hien/si,hatt/etgéifexhum-éier-en
mirgéifenexhum-éier-en
dirgéiftexhum-éier-en
sigéifenexhum-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättexhum-éier-t
duhässexhum-éier-t
hien/si,hatt/ethättexhum-éier-t
mirhättenexhum-éier-t
dirhättexhum-éier-t
sihättenexhum-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierexhum-éier!
Plurielexhum-éier-t!
exhum-éier-t
exhum-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles