E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

exig-éier-en verlangen (D)exiger (F)
Stammformen exig-éier-enexig-éier-texig-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echexig-éier-en
duexig-éier-s
hien/si,hatt/etexig-éier-t
mirexig-éier-en
direxig-éier-t
siexig-éier-en
Passé composé
echhunnexig-éier-t
duhuesexig-éier-t
hien/si,hatt/ethuetexig-éier-t
mirhunnexig-éier-t
dirhuttexig-éier-t
sihunnexig-éier-t
Plus-que-parfait
echhatexig-éier-t
duhasexig-éier-t
hien/si,hatt/ethatexig-éier-t
mirhatenexig-éier-t
dirhatexig-éier-t
sihatenexig-éier-t
Futur I
echwäert exig-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert exig-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifexig-éier-en
dugéifsexig-éier-en
hien/si,hatt/etgéifexig-éier-en
mirgéifenexig-éier-en
dirgéiftexig-éier-en
sigéifenexig-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättexig-éier-t
duhässexig-éier-t
hien/si,hatt/ethättexig-éier-t
mirhättenexig-éier-t
dirhättexig-éier-t
sihättenexig-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierexig-éier!
Plurielexig-éier-t!
exig-éier-t
exig-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles