E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

exil-éier-en verbannen (D)exiler (F)
Stammformen exil-éier-enexil-éier-texil-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echexil-éier-en
duexil-éier-s
hien/si,hatt/etexil-éier-t
mirexil-éier-en
direxil-éier-t
siexil-éier-en
Passé composé
echhunnexil-éier-t
duhuesexil-éier-t
hien/si,hatt/ethuetexil-éier-t
mirhunnexil-éier-t
dirhuttexil-éier-t
sihunnexil-éier-t
Plus-que-parfait
echhatexil-éier-t
duhasexil-éier-t
hien/si,hatt/ethatexil-éier-t
mirhatenexil-éier-t
dirhatexil-éier-t
sihatenexil-éier-t
Futur I
echwäert exil-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert exil-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifexil-éier-en
dugéifsexil-éier-en
hien/si,hatt/etgéifexil-éier-en
mirgéifenexil-éier-en
dirgéiftexil-éier-en
sigéifenexil-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättexil-éier-t
duhässexil-éier-t
hien/si,hatt/ethättexil-éier-t
mirhättenexil-éier-t
dirhättexil-éier-t
sihättenexil-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierexil-éier!
Plurielexil-éier-t!
exil-éier-t
exil-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles