E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

exorz-éier-en austreiben (D)exorciser (F)
Stammformen exorz-éier-enexorz-éier-texorz-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echexorz-éier-en
duexorz-éier-s
hien/si,hatt/etexorz-éier-t
mirexorz-éier-en
direxorz-éier-t
siexorz-éier-en
Passé composé
echhunnexorz-éier-t
duhuesexorz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetexorz-éier-t
mirhunnexorz-éier-t
dirhuttexorz-éier-t
sihunnexorz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatexorz-éier-t
duhasexorz-éier-t
hien/si,hatt/ethatexorz-éier-t
mirhatenexorz-éier-t
dirhatexorz-éier-t
sihatenexorz-éier-t
Futur I
echwäert exorz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert exorz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifexorz-éier-en
dugéifsexorz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifexorz-éier-en
mirgéifenexorz-éier-en
dirgéiftexorz-éier-en
sigéifenexorz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättexorz-éier-t
duhässexorz-éier-t
hien/si,hatt/ethättexorz-éier-t
mirhättenexorz-éier-t
dirhättexorz-éier-t
sihättenexorz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierexorz-éier!
Plurielexorz-éier-t!
exorz-éier-t
exorz-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles