E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

expand-éier-en ausbreiten (D)étendre (F)
Stammformen expand-éier-enexpand-éier-texpand-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echexpand-éier-en
duexpand-éier-s
hien/si,hatt/etexpand-éier-t
mirexpand-éier-en
direxpand-éier-t
siexpand-éier-en
Passé composé
echhunnexpand-éier-t
duhuesexpand-éier-t
hien/si,hatt/ethuetexpand-éier-t
mirhunnexpand-éier-t
dirhuttexpand-éier-t
sihunnexpand-éier-t
Plus-que-parfait
echhatexpand-éier-t
duhasexpand-éier-t
hien/si,hatt/ethatexpand-éier-t
mirhatenexpand-éier-t
dirhatexpand-éier-t
sihatenexpand-éier-t
Futur I
echwäert expand-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert expand-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifexpand-éier-en
dugéifsexpand-éier-en
hien/si,hatt/etgéifexpand-éier-en
mirgéifenexpand-éier-en
dirgéiftexpand-éier-en
sigéifenexpand-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättexpand-éier-t
duhässexpand-éier-t
hien/si,hatt/ethättexpand-éier-t
mirhättenexpand-éier-t
dirhättexpand-éier-t
sihättenexpand-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierexpand-éier!
Plurielexpand-éier-t!
expand-éier-t
expand-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles