E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

expatri-éier-en auswandern (D)expatrier (F)
Stammformen expatri-éier-enexpatri-éier-texpatri-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echexpatri-éier-en
duexpatri-éier-s
hien/si,hatt/etexpatri-éier-t
mirexpatri-éier-en
direxpatri-éier-t
siexpatri-éier-en
Passé composé
echhunnexpatri-éier-t
duhuesexpatri-éier-t
hien/si,hatt/ethuetexpatri-éier-t
mirhunnexpatri-éier-t
dirhuttexpatri-éier-t
sihunnexpatri-éier-t
Plus-que-parfait
echhatexpatri-éier-t
duhasexpatri-éier-t
hien/si,hatt/ethatexpatri-éier-t
mirhatenexpatri-éier-t
dirhatexpatri-éier-t
sihatenexpatri-éier-t
Futur I
echwäert expatri-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert expatri-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifexpatri-éier-en
dugéifsexpatri-éier-en
hien/si,hatt/etgéifexpatri-éier-en
mirgéifenexpatri-éier-en
dirgéiftexpatri-éier-en
sigéifenexpatri-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättexpatri-éier-t
duhässexpatri-éier-t
hien/si,hatt/ethättexpatri-éier-t
mirhättenexpatri-éier-t
dirhättexpatri-éier-t
sihättenexpatri-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierexpatri-éier!
Plurielexpatri-éier-t!
expatri-éier-t
expatri-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles